Güneş yanıklarında yapılması ve yapılmaması gerekenler...

Güneş yanığı bir ısı yanığı türüdür. Ani ısı yanıklarında (mesela kızgın bir tavaya temas olduğunda) kişi acıyı anında hisseder ve hemen sıcak cisimden uzaklaşır. Güneş yanıklarında ise, yanık daha düşük yoğunlukta ve daha uzun sürede oluşur, kişi genelde yanığı o anda hissetmez, hissetiğinde de iş işten geçmiş olur...
Güneş yanıklarına BURNFREE SUNBURN RESCUE ile müdahale:
Güneş yanıklarından sonra mümkün olan en kısa sürede gölge bir alana geçin ve yanık bölgeye BURNFREE SUNBURN RESCUE sürün. Eğer denize girilmiş ise, ciltte kalan tuz kalıntılarını tatlı su ile yıkayarak tuzdan arındırın, ve kalın bir tabaka halinde BURNFREE SUNBURN RESCUE sürün. Güneş yanıklarında yanık uzun sürede oluştuğu için soğuması da zaman alır, bu nedenle jeli yanık bölge üzerinde en az 60 dakika tutun. BURNFREE SUNBURN RESCUE yanığı derinlemesine soğutur, kurumuş olan cildinizi nemlendirir ve rahatlatır, yanığın derinleşmesini ve cilt hasarının artmasını engeller, acıyı gidermeye yardımcı olur ve cildin soyulmasını engellemeye yardım eder.
Tekrar soğuk su ile duş alarak ciltte kalan jeli rahatça temizleyebilirsiniz. BurnFree yağ ihtiva etmez ve tamamen suda çözünür, yıkaması kolaydır.
Yanınızda BurnFree yoksa ne yapabilirsiniz?
Herşeyden önce güneş yanığı dahil hiçbir yanığa yağlı ürünlerle ilk müdahale yapmayın. Yağlı Krem, yağ içeren losyon, pomat, merhem, zeytinyağı vb. tüm yağ içeren ürünler ısıyı cilt altına hapis eder (yağ ısıyı izole eder), soğumayı engeller ve yanığın derinleşmesine sebebiyet verirler. Elinizin altında BurnFree yoksa, yakınınızda bir eczane de bulunmuyorsa, yanık bölgeyi mümkün olduğunca soğutmaya çalışın. Bunun için en iyi yöntem 15'ler yöntemidir: En az 15 dakika boyunca, 15°C bir su kaynağı ile, su kaynağına 15cm mesafeden yanık bölgeyi yıkayın. Güneş yanıklarında normal soğuk duş suyu altında bu süreyi en az 20 dakika'ya çıkartılması önerilir. Soğutmak için buz kullanmayın. Isı yanıklarında yanık alan geniş ise, cildi soğuturken dikkatli davranın ve hastayı hipotermia riskine karşı koruyun ve en kısa sürede bir hekime veya yanık merkezine başvurun.